Forrige Side af Problemregning maj 2013
Næste Side af Problemregning maj 2013
Side 1 af 11

Problemregning maj 2013

   
Fag: Matematik
Uploadet: 11/11/2017
Klassetrin:9. klasse
Karakter:12
Antal sider:11
Downloadet: 2 gange
Filinfo: pdf-formatpdf-format (411KB)
josephineemiliemark gav 3.1 stjerner af 5 Log ind for at downloade Problemregning maj 2013
Skribentens beskrivelse af Problemregning maj 2013
1. På indkøb 1.1 Hvad koster 3 liter kakaomælk? 1 liter = 11,50 kr 3 liter = Så 3 liter kakaomælk koster 34,5 kr _______________________________________________________________ 1.2 Hvor mange penge kan Mikael spare pr. liter yoghurt ,hvis han køber 2 for 25 kr? En liter yoghurt koster 16,95 kr. Man kan få 2 liter for 25 på tilbud 25/2 = 12,5 kr pr liter Så man sparer altså 4,45 kr pr liter _______________________________________________________________ 1.3 Er de priser pr kilogram TOP SMØR og pr kilogram SMØR LET, der står på prisskiltet rigtige? TOP SMØR: 250 g= 13,95 kr Et kg TOP SMØR = 250 g x 4 = 1 kg = Så et kg koster altså 55,8, hvilket også står på prisskiltet, så det er rigtigt. SMØR LET: 200 g = 11,50 kr Et kg SMØR LET = 200 g x 5 = 1 kg = Så et kg koster altså 57,5, hvilket der også står på prisskiltet, så det er rigtigt _______________________________________________________________



Du er ikke logget ind...

Du skal logge ind før du kan downloade opgaver på Opgaver.com

E-mail:

Password:

Glemt password?

Husk mig  
Har du ingen bruger?

Opret en bruger nu

Eller

Opret en bruger på Opgaver.com

Din E-mail:

Vælg kodeord:

Fødselsår:

 eller 

Når du klikker på opret, accepterer du samtidig brugerbetingelserne for Opgaver.com

Bekræft din email

Vi har netop sendt dig en email med et aktiveringslink,
som du skal klikke på for at aktivere din konto.

OBS! Husk at tjekke om emailen ligger i "Uønsket post"!

Med venlig hilsen
Opgaver.com