1 / 7 sider - klik for at bladre

Analyse af digtet 'Regnmåleren'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 4
  • 7 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af digtet 'Regnmåleren' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 7 sider (2.187 ord, ca. 10 min. læsning) og blev publiceret 7. januar 2015.

Denne opgave præsenterer en analyse af digtet 'Regnmåleren'. Den undersøger digtets genretræk som prosadigt, dets form og rytme, samt hvordan lyd og sprog bidrager til stemningen. Opgaven fortolker digtets symbolik og tema, med fokus på den afslappende atmosfære af en regnfuld nat. En personlig perspektivering af digtets betydning for læseren indgår også.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af digtet 'Regnmåleren' med fokus på genre, form, sprog og tema. Giver god indsigt i digtets stemning og budskab.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • digtanalyse
  • formanalyse
  • lyrik
  • prosadigt
  • regnmåleren
  • sprog
  • stemning
  • symbolik
  • tema

Jeg har valgt digtet ”Regnmåleren”, fordi jeg rigtig godt kan lide det. Jeg synes digtet er hyggeligt, roligt og afslappende, og jeg bliver helt glad af at læse den.

Overblik

Før at jeg læste digtet, havde jeg forestillet mig et digt, der handlede om en regnmåler, som lige så langsomt blev fyldt. Da jeg så læste digtet blev jeg helt overrasket, det var stadig relateret med en regnmåler, fordi det handlede i store træk om en regnfuld nat. Men det er også noget som folk tit rigtig godt kan lide, altså at blive overrasket når de læser eller ser noget.

Læsning

Første gang jeg læste digtet kunne jeg slet ikke forstå det, efter jeg så lige læste det et par gange begyndte jeg bare at elske det. Når jeg forestiller mig digtet, så forestiller jeg mig en rolig nat, hvor man bare kan høre regndråber falde ned fra himlen. Digtet sætter mig i en rigtig rolig stemning, for når jeg læser digtet forestiller jeg mig at jeg ligger på mit værelse om aftenen, og det så regner. Så kan man bare høre de der regndråber der rammer ruden.

Nogle ord synes jeg var lidt svære at udtale, fx videnom. Der er flere steder hvor digtet bliver brækket af, så det er lidt anderledes, men ellers så er det ret nemt at læse den, for den kører bare der ud af. Jeg synes faktisk ikke at digtet er hurtigt eller langsomt, jeg synes den har en meget fin rytme.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver