Side 1 af 2

Essay Terror

Essay Terror er en samfundsfag-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 2 sider (739 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 4. februar 2015.

  • Samfundsfag
  • 9. klasse
  • Karakter 10
  • 2 sider PDF
  • 57 downloads

Skribentens beskrivelse af Essay Terror

Det er et essay om terror. Jeg har bla. skrevet om hvad jeg synes om terror altså min mening. Jeg synes f.eks. at der er alt for meget. nogle kan ikke følge sig tryg.

Uddrag fra opgaven

Terror Terror er overhovedet ikke en god ting. Det gør folk skræmte og bange. Det skaber mange ødelæggelser og folk bliver dræbt. Nogle mister alt hvad de ejer. Terrorisme er når at en regering, en gruppe eller enkle personer gør noget, som skader civile og uskyldige personer. Terrorisme kan foregå overhele verdenen, men den er mest udbrudt i Mellemøsten. Terror vil i de fleste tilfælde foregå steder, hvor at befolkningen føler sig nedgjort eller steder hvor at regeringen ikke tager hensyn til nogen og er moralsk. Det kan også være, hvis folkene mener, at deres land bliver styret forkert, i

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver