vores hovedperson Chris. Mener jeg er en lidt afslappet type som kommer ud for nogle udfordringer i sit hverdags liv og får mange ting at tænke på som viser hans styrke mentalt og psykisk. Han virker som en person som nogle gange har brug for at komme lidt ud og koble hjerne helt fra, han kan gå og ”fare lidt vild” i livet, men det virker som om at han altid kommer videre. Hans familie virker meget rodet og måske knap så god. Det virker som om at han er en person som lære meget om livet og dets små glæder i løbet af den her tid hvor vi følger hans liv.
Chris er sammen med Katrine som bor sammen med sine bedsteforældre, hun virker som en velopdragen pige som kommer ud for nogle forhindringer i livet fx hendes graviditet som senere hen føre til abort som hun er meget usikker på men det løser sig slutningen for hende. Hende og Chris havde også været ude for nogle parforholds problemer pga. aborten som har påvirket dem begge to meget i løbet af den her tid. Hvilket virker som om har gjort dem begge stærkere psykisk.
Ahmed virker som den type som ikke går særlig meget ind for hans religion, men han vil helst ikke skuffe sine forældre. Fx når han er med sammen med sine venner så drikker han, ryger og spiser svinekød, men sammen med sin familie er han den meget troende og religiøse. I forhold til den måde han udtrykker sine følelser i sit digt virker det som om han føler sig forvirret og spørgende om hvad han skal om han skal holde fast i sin religion? Eller glemme den og leve hans liv på en anden måde?
Det er gratis at oprette en konto