1 / 3 sider - klik for at bladre

Kristendom Trosgrundlag

  • Religion
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kristendom Trosgrundlag er en religion-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.157 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 27. februar 2015.

Et kort resume om kristendommens trosgrundlag. Dette er hovedsageligt brugt som notater til min religions opgave, men kan sagtens bruges som opgave!

Den krisnte tro står beskrevet i torsbekendelsen. Trosbekendelsen står beskrevet i biblen, og de beskriver hvad det er vi tror på. Man kan også læse om gud, og hvad kærlighed er i følge kristendommen. Vi kan også beskrive vores egen personlige tro med trosbekendelsen med egne ord. Dog er krikken en fællestro, hvor at trosbekendelsen er en fælles tro for alle kristende.

Trosbekendelser:

Da kristendommen opstod efter Jesus død, var der mange som gerne ville beskrive hvad de egentlig troede på, og derfor lavede mand trosbekendelser. I 400-tallet varen af de aller første trosbekendelser færdige. Den blev kaldt den apostolske trosbekendelse, men den blev ikke lavet af Jesus' apolste/diciple. Men måske stammer noget af den fra apolstenes/diciplenes tid. Trosbekendelsen har tre afsnit. De handler om troen gud og hvordan gud er skaberen af alt i verdenen, om troen på Jesus og om troen på helligånden. Disse tre sider af "gud" kaldes tilsammen for Treenigheden.

Det glade budskab:

De første, og ikke mindst vigtigste bøger i det nye testamente er de fire evangelier som blev skrevet på græsk. Evangelie betyder "det glade bud". De handler nemlig f.x. om Jesus' glade bud omkring at gud er kærlighed. Jesus fortalte menneskerne at de ikke kun skulle elsker deres venner af familie men også deres fjender, da man også skal elske alle og tilgive alle ligesom gud. Det er det bjergprædikenen handler om. Derfor er et af verdenens spørgsmål for krisne, hvordan man kan elske alle andre mennesker så godt som muligt, selv dem som de ikke bryder sig om. Men intet menneske kan elske uden betingelser og grunde.. Kun Jesus, men det er fordi at man siger at han ikke kun var menneske, men også gud/gudommelig.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver