Side 1 af 2

Se mig som den jeg er

Se mig som den jeg er er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 2 sider (316 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 3. april 2015.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 7
  • 2 sider PDF
  • 2 downloads

Skribentens beskrivelse af Se mig som den jeg er

Aliaune Damala Bouga Time Bongo Puru Nacka Lu Lu Lu Badara Akon Thiam, bedre kendt som Akon, er en senegalesisk/amerikansk Grammy-nomineret hiphop/R&B-sanger, sangskriver og pladeproducer.

Uddrag fra opgaven

Tema: Se mig som jeg er Torsdag: Det Waagepetersenske familiebillede 1830 findes på Dansk.Gyldendal.dk under Periode: Romantikken. Opgaver: Hvad gjorde man før facebook? Hvordan er maleriet sat op? Her skal du tænke i farver, linjer, perspektiv m.m. Hvordan kan maleriet gå ind under temaet: Se mig som jeg er Hvad er det for en fortælling maleriet fortæller? Msn, arto, sms, ring Meget lyse farver, og en tryk familie. Der er meget god balance i billedet, med moderen står op, og skal passe børnene, mens faderen arbejder. Alt fokus er på barnet i moderens favn. Faderen sidder og arbejder, mens moderen

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver