Jeg trak fordybelsesområdet novelle om ”nutidsproblematikker”, og valgte derfor ”Jomfruen” af Kim Fupz Aakeson. Jeg valgte denne novelle, fordi jeg synes den er interessant og fordi, det er den novelle jeg bedst kan fordybe mig i. Novellen fanger mig, fordi jeg synes den er meget realistisk og rimelig relevant for emnet.
Præsentation af forfatter
Kim Fupz blev født den 12. September i 1958 i København, men er opvokset i Albertslund. Hans rigtige navn er Kim Fobian Aakeson. Han er en dansk forfatter som debuterede i 1984 med børnebogen ”Hvem vover at vække guderne”, men ellers har han mest skrevet noveller og romaner.
Resume
Novellen ”Jomfruen” af Kim Fupz, handler om den 15 årige pige, Lise Dannov. Hun bor i København med sin mor. Lise render rundt med bøjle i hele munden, som hun er ret pinlig berørt over. Lise er sat uden for klassens fællesskab pga. hendes udseende og hendes stræben i de kedelige fag. I novellen er der et flashback, hvor man ser, at Lise er til elevfest på Egelundsskolen. Til festen drikker folk alkohol og ryger sjov tobak. Anders fra Lises parallel klasser er meget fuld, han sætter sig ved siden af Lise og de begynder at snakke. De snakker og hygger sig i lang tid, og Anders siger, at Lise er sød. De sidder intenst og kigger på hinanden, og Lise tror, at Anders skal til at kysse hende. Men i stedet brækker han sig ud over hendes fine kjole.
Det er gratis at oprette en konto