1 siders PDF

Cookøerne: Geografi, historie og samfund

  • Geografi
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Cookøerne: Geografi, historie og samfund er en geografi-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (476 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 25. maj 2015.

En omfattende redegørelse for Cookøerne, der dækker østatens geografi, miljø, historie, samfund, politik og økonomi. Opgaven beskriver øernes vulkanske oprindelse, deres selvstyre i løs union med New Zealand, samt turismens og landbrugets rolle i økonomien. Fokus er på de vigtigste aspekter af øernes udvikling og nuværende situation.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Informativ og velstruktureret redegørelse for Cookøernes geografi, historie, politik og økonomi. God som inspiration til faktuel opgave.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • cookøerne
  • geografi
  • historie
  • new zealand
  • rarotonga
  • selvstyre
  • stillehavet
  • turisme
  • vulkansk aktivitet
  • økonomi

Den lille østat har selvstyre, men er associeret med New Zealand i løs union. Turisme er en ligeledes vigtig indtægtskilde for øerne.

Geografi og miljø

Cook øerne er en ligeledes østat i Stillehavet, som består af 15 små øer. Cookøerne består som sagt af to øgrupper, som ligger nordøst for New Zealand, mellem amerikansk Samoa og Fransk Polynesien. Den største ø i den sydlige øgruppe er øen Rarotonga, hvor hovedstande Avarua jo ligger. På Cookøerne ligger et af verdens største beskyttede områder for hvaler. Øerne blev til som følge af vulkansk aktivitet. Øerne har et tropisk klima med en regnperiode fra december til marts. Øernes areal er blot 241 km2.

Landets historie

Den britiske opdagelsesrejsende og sømand James Cook var jo den første, som ankom til Cookøerne i 1770. Øerne blev opkaldt efter ham. Fire årtier senere kom europæiske missionærer til Cookøerne for at omvende de indfødte til kristendom. I 1858 blev kongedømmet Rarotonga grundlagt, som 30 år senere på egen anmodning blev et britisk protektorat, og i 1893 blev navnet ændret til Cookøernes føderation. De lokale beboere opnåede selvstyre i 1965. Landet fortsatte med at have grundlovsrelaterede forbindelser med New Zealand, som tidligere havde ansvar for styret af østaten.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver