Hvad handler fortællingen om syndefaldet om? Hvorfor tror du, at slangen betragtes som snedig?
Historien handler overordnet om Adam og Eva som bliver fristet af en slange, til at spise af Kunstskabens Træ, som Gud forbød dem. Adam og Eva bliver lokket til at spise af Kunstskabens Træ, og de bliver dermed smidt ud af Paradisets Have og dermed fremstår de som syndere.
Jeg tror at slangen er snedig fordi den for overbevist Eva til at gøre noget, som hun ellers holdte sig fra (altså Kunstskabens Træ.)
Forklar hvilket syn på mennesket der kommer til udtryk i ”Skønheden og udyret.” inddrag eventuelt billedet.
Jeg syntes at teksten giver en lidt negativ kritik på mennesket i og for sig, at det fremstår som om, at det hele tiden skal holdes i ørerne.
Fortæl om dit eget syn på fristelse og synd.
Mit synspunkt på hvordan folk nu om dage bliver fristet:
Der er mange mennesker der kan blive fristet af mad, kærlighed, tyveri, fyrre løgne af og mange andre ting.
Mad: man kan blive fristet af mad på den måde hvis man ser en lækker sandwich i en reklame og bare har lyst til den sandwich der netop lige er blevet vist i fjernsynet. Så bliver man på en måde fristet til at købe den.
Det er gratis at oprette en konto