Fredag aften den 13 august 2015, kom den 15 årige [NAVN A] og nogle andre islamister den nybagte digter Yahya Hassan til udsætning. Jeg snakker efterfølgende med de 5 drenge der kom den kun 19 årige ny-digter til udsætning. De havde temmelig højt temperament alle 5, således var de meget svære at føre en dialog med, men det lykkedes heldigvis efter politiet var ankommet på ,gerningsstedet’ efter blot 7 dramatiske minutter.
Tilfældigt dukker en særdeles ung herre op, han var vidne til opgøret, han beskriver situation meget ’’kynisk,, Det hele startede med at de 5 islamister, påbegynder tilråb til den tidligere ghetto dreng Yahya, han reagere ikke på tilråbene i første omgang, med anden gang bliver han vred, ,,vantro, jøde, møgluder, klip dit fucking hår din nazist’’ råber de 5 unge gutter som formodes at have været blevet radikaliseret i kælder moskéen ude på Nørrebro, som i forvejen har stærkt opsyn af bl.a. Af PET, for radikalisering og- indoktrineringsprojekter på muslimske unge.
Mandag den 16 august får jeg og andre på redaktionen adgang til drengene og det udnytter vi med at få en samtale med alle 5 drenge som har en anden etnisk bagrund. Jeg får lov til at interviewe 2 af drengene, den første jeg snakker med er Mohammed sawid på 15 år. Hans udtale om uroligheden den 13 august på Nørreport station er således.
Det er gratis at oprette en konto