Edwin er 21 år, og skal derfor til de afsluttende eksamener. Han har altid været en student, men pludselig går det galt, han begynder ikke at tænke på noget… han begynder at tænke anderledes! Edwin havde været topelev, men er det ikke længere.
Det starter fra noget lignende Darwins lov: ”Den bedst egnede overlever”, til at han begynder at tænke på det her system.
Verdenen de lever i, er ikke bare en almindelig verden. Det er fremtiden, og verdenen er overbefolket, derfor skal de svageste ryddes af vejen.
Til sidst, trækker Edwin på aftrækkeren eller skåner han sin ven?
Det er en åben slutning, vi ved blot, at en af dem nok dør på grund af at aftrækkeren bliver trukket.
Genre: Dyster science fiction
Berretermodel:
Anslag:
Prolog, side 5.
Præsentation:
Kapitel 1, side 9.
Uddybning:
Kapitel 1, side 9-10
Point of No return:
Da Edwin vælger at befri Victor. Da har han allerede truffet sin beslutning, og der ingen andre udvej. Hvis DHMK fandt ud af det var ham, ville han blive skudt på stedet.
Konfliktoptrapning:
Da karakteren matematikkarakteren gives, og det hele bliver så meget værre, end han troede. (Kapitel 8, side 44.)
Klimaks:
Da Edwin får at vide, at han ikke har bestået studenter eksamen. DHMK vælger så at tage ham med. Kapitel 30, side 163.
Det er gratis at oprette en konto