”Man kan mærke hvor meget sjæl der er lagt i produktet”
Reklamen er bragt i Euroman i september 2013. Der bliver reklameret for Samsungs nye Galaxy S4. Euroman er et mandeblad, som henvender sig til den kvalitet -, mode- og livstils interesseret businessmand. Bladet fremstiller artikler om nutidens mode. Målgruppen er mænd, som interesser sig for design, og mænd som har fingeren på pulsen. Der er en del artikler i bladet, som går i dybden med fx gadgets.
I reklamen er der tale om skriftlig kommunikation, da reklamen fremstår i et modemagasin, teksten handler om design og mode. Euroman ses oftest på tankstationer og i supermarkeder. Bladet er forholdsvis dyrt, koster omkring 70 kr. Målgruppen er derfor også seriøse købere, som har penge.
Jeppe Dencker som er hovedpersonen i reklamen er kun 25 år, og arbejder som lædermager. Vi ser i dag ikke mange unge, som er lædermagere. Det er et sjældent og anderledes fag.
På billedet ses Jeppe Dencker i en nydelig skjorte og vest. Han har læderremme omkring ærmerne. Det får læseren til at tænke på gammel håndværks tradition. Han har sorte briller på, som får ham til at se intelligent og seriøs ud. I baggrunden hænger der en masse forskelligt værktøj. Der står en gammeldags symaskine, der er en arkitekt lampe. Interiøret emmer af en håndværker, som kan sit kram. Der er orden i lokalet. Han ser professionel ud, som han sidder der på bordkanten. Han har magt over situationen og rummet.
Det er gratis at oprette en konto