Jeg vælger uddannelsen fordi jeg kan lide omgangen med mange mennesker, jeg føler stor tilfredsstillelse ved at hjælpe/vejlede kunder. Jeg kan rigtig godt lide at have styr på hvad der er på lager, og hvad vi har i butikken. Jeg vil satse på det er en tøjbutik, da tøj og mode interessere mig rigtig meget. Jeg har noget butikserfaring da jeg tidligere har arbejdet i meny, og pt arbejder hos Kvickly.
Disposition
Kildehenvisning
Læse emnebegrundelse
Fortælle om uddannelsen
Fortælle om produktet
Læse op hvad Viktor fra solid har sagt.
Hvad har jeg lært gennem dette forløb?
Beskrivelse af uddannelse
Detailhandel
På denne uddannelse, kan lære man hvordan man skal præsentere varerne. Og have en god kundeservice, du lære også hvordan du skal vejlede kunderne til de rigtige varer. Man lære dog også om butiksøkonomi, og hvordan man bestiller vare hjem i det rigtige antal.
Som salgsassistenter kan man vælge at arbejde i butik. Du lære også hvordan du kan åbne din egen butik, og være selvstændig.
Uddannelsen som salgsassistent, giver en grundlæggende viden om varer, butik og kundeservice, så du får en god start når man starter i butik. Du lærer rigtig meget, om hvordan du gør det til en god oplevelse for dine kunder. At komme ind og handle/købe varer hos den butik du arbejder i.
Det er gratis at oprette en konto