Raklo har været en af de uheldige at komme til at være i en Kz lejr, i denne artikel stiller vi ham nogen spørsmål omkring hvordan det var at være i Kz lejren.
Raklo I mens du sad i Kz lejren, havde du så slet ikke i tankerne at du ville prøve at ?ygte.? Jo selvfølgelig havde jeg det, men der var jo ikke noget at gøre, for vis jeg prøvede af ?ygte og jeg blev opdaget, så alså ja så var jeg jo ikke her idag, så var jeg død.
Raklo hvad tænker man når man sidder der og man måske kan være den næste der bliver et offer.? Alså jo selvfølgelig er man bange for hele tiden at det bliver en selv, men man prøver at tænke på noget andet og prøve og gøre sit bedste i forhold til hvad vagterne siger til os, men jo selvfølgelig er man ked af det og bange.
Hvordan var det at se at Tyskerne så småt var ved at tabe krigen.? Man kunne godt mærke på de forskelige vagter osv, at det ikke gik som det skulle og det gjorde også bare at man ?k endnu mere lyst til at blive ved med at kæmpe, og derfra gik det kun fremad og Tykland endte med at tabe krigen, så alt endte lykkeligt.
Det er gratis at oprette en konto