Campus vejle
Gøre Vejle til en attraktiv by
Innovation og iværksætterig
[NAVN A]
06-12-2014
HG1-32 Profilfagsprojekt
Indhold
Indledning2
Idéen2
Problemformulering2
Produktudvikling2
Udviklingsmetoden4
Forretningsplan4
SWOT5
Målgruppebeskrivelse5
Omverdens model6
Konkurrentinformationer7
Budget7
Konklusion7
Kilder7
Bilag 18
Bilag 29
Bilag 310
Bilag 411
Indledning Vi har i HG1-32 fået til opgave, at skrive en rapport hvori måtte vi vælge mellem følgende punkter - et eksisterende firma med nyt forretningsområde eller, et eksisterende firma med en ny målgruppe eller, et nyt produkt.
IdéenDette tilfælde er problemet, ”Vejle”. Vejle er en tam by, der ikke har seværdigheder og aktiviteter nok for at være attraktiv nok, i forhold til andre by i Danmark. Der er flere problemer i Vejle, så godt som arbejdets løshed blandt de unge, der er ikke de store muligheder for at tilbringe ens fritid i.
Min ide er at udvikle Vejle, fra en kedelig og tam by, som ikke er kendt for noget specielt, til en fantastisk livrige by med masser af gode og spændende oplevelser. Til en by med masser af handel og ufattelige mange job muligheder. Vejle er oplagt til at være attraktiv by for torister.
ProblemformuleringMåden denne opgave kan løses på bedste vis, kan gøres ved hjalp af
Produktudvikling I starten havde jeg ikke en eneste ide, til hvad jeg skulle begynde på, eller hvilken af de ovenstående punkter, kunne være interesserende at tage udgangspunkt i. Efter at jeg havde brugt en hel dag på, at finde på et emne/ide jeg kunne komme i gang med. Tankerne fløj og jeg begyndte, at tænke på min grankusine der kommer på besøg fra USA. Det jeg tænkte på mest på var, hvor vi skulle tage hende hen og hvilke seværdigheder vi skal besøge. Jeg skrev alle de seværdigheder, der kunne være spændende for hende, at se, men desværre kunne jeg ikke finde nogen seværdigheder i Vejle, ”Vejleer en tam by”.
Det er gratis at oprette en konto