1 / 4 sider - klik for at bladre

Fucking forelsket: resume, personkarakteristik og temaer

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fucking forelsket: resume, personkarakteristik og temaer er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.408 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 2. april 2016.

Denne opgave indeholder et resume af romanen 'Fucking forelsket' og en detaljeret personkarakteristik af Andreas, Fillip, Bjarne, Judy og Monika. Opgaven analyserer også romanens titel, forside og centrale temaer som sorg, forelskelse og sociale hierarkier. Begreber som 'hundelorteprincippet' og 'øreslikkere og piskogere' gennemgås.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af romanen 'Fucking forelsket' med et grundigt resume, personkarakteristik og tematiske nedslag. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • andreas
  • forelskelse
  • fucking forelsket
  • monika
  • personkarakteristik
  • resumé
  • roman
  • sociale hierarkier
  • sorg
  • ungdomslitteratur

Romanen handler om drengen Andreas, og hans far og bror, Bjarne og Fillip. Andreas er forelsket i Monika. Andreas´ mor er død. Hun hed Judy. Andreas holdt meget af Judy. Nogen gange ”snakker de sammen”. En dag ryger Monika til udpumpning på hospitalet. Hun havde fået for meget at drikke til en fest. Det var Andreas der fandt hende. Andreas, Bjarne og Fillip kører hende på hospitalet. Efter det bor Monika hjemme hos Andreas. Men en dag kommer Andreas til at tage Monikas mobil, og ikke hans egen. Han svarer på et opkald, men så finder han ud af at det er Monikas mobil. Så finder politiet ud af at Monika bor hjemme hos Andreas, og de tager hende med hjem til hendes far og mor. To måneder senere ryger Andreas på hospitalet, med et kraniebrud, og Monika indrømmer at hun også er forelsket i Andreas, og de bliver kærester.

Titel og forside=

Jeg tror at den hedder ”Fucking forelsket” fordi Andreas ikke ser det at være forelsket, som noget godt. Han ser det nærmest som en forbandelse.

Forsiden, som forestiller et hjerte med pigtråd omkring, symboliserer nok også det med at det ikke er godt at være forelsket. Hans hjerte banker for Monika, men han syntes ikke at det er godt. Han syntes at det er rigtig skidt. Derfor pigtråden. Der er banket et billede fast til hjertet med et søm. Det billede forestiller en person. En pige. Det er nok Monika, siden det er hende han er forelsket i.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver