Novellen er skrevet af Kim Fupz Aakeson, some er født den 12 september 1958 (57 år) han er vokset op i København, og boede en årrække på Christiania, men bor nu på Christianshavn. Han har igennem sin forfatter tid vundet en del priser, blandt andet Gyldendals Børnebogspris.
Resume
Novellen handler om en pige der mister sin far, han havde været syg så hende og hendes mor var godt klar over, at det ville ske. Moderen tager hendes mands død meget tungt, og laver slet ikke noget, hverken ved sig selv eller med datteren. Pigen laver mad til sin mor, hun handler også ind. Det er også pigen der tager styringen, da bedemanden kommer.
Dagen efter pigens far er blevet begravet, viser moderen tegn på oprejsning, og vil tage pigen med ud til den fællesgrav manden er blevet begravet i. Han ville ikke have sin egen grav, ej ville han heller have gudstjeneste med præst i en kirke, men i stedet i et kapel.
Da de kommer ud til fællesgraven, bryder pigen sammen for første gang, hun havde haft så travlt med alt det praktiske, at hun ikke havde fået bearbejdet hendes sorg.
Generelt om novellen
Fortæller: Novellen er skrevet i jeg person, set fra pigens synsvinkel.
Det er gratis at oprette en konto