Side 1 af 2

Boganmeldelse sgyggens lærling

Boganmeldelse sgyggens lærling er en dansk-opgave til 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 2 sider (587 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 17. juni 2020.

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Karakter 7
  • 2 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Boganmeldelse sgyggens lærling

Skyggens Lærling handler om en dreng der hedder Will. Will er forældreløs og bor på et opholdssted sammen med en andre forældreløse. Han bor blandt andet sammen med en der hedder Horace. Horace mobber tit Will, de er ofte oppe at toppes og det ender for det meste med at Will flygter og klatre op i et træ.

Uddrag fra opgaven

Boganmeldelse Titel Skyggens lærling Forfatter John Flanagan Referat Skyggens Lærling handler om en dreng der hedder Will. Will er forældreløs og bor på et opholdssted sammen med en andre forældreløse. Han bor blandt andet sammen med en der hedder Horace. Horace mobber tit Will, de er ofte oppe at toppes og det ender for det meste med at Will flygter og klatre op i et træ. Will er meget smidig og hurtig, han stjæler ind i mellem mad fra køkkenet på Redmont borgen, og han elsker at løbe rundt og klatre i træer. til Han er ikke ret høj, og

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver