1 / 4 sider - klik for at bladre

Analyse af Villy Sørensens novelle 'Blot en drengestreg'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Villy Sørensens novelle 'Blot en drengestreg' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 4 sider (1.692 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 17. august 2016.

Denne opgave indeholder en analyse af Villy Sørensens novelle 'Blot en drengestreg' fra 1953. Novellen resumeres ved hjælp af berettermodellen, og der gives en grundig personkarakteristik af hoved- og bipersoner. Opgaven diskuterer novellens budskab om overgangen fra barndommens fantasi til de unges virkelighed og ansvar. Der perspektiveres også til novellen 'Vædderen'.

Redaktørens vurdering
7 God
Solid analyse af Villy Sørensens novelle 'Blot en drengestreg' med brug af berettermodellen og personkarakteristik. Opgaven diskuterer relevante temaer og perspektiverer til en anden novelle.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • ansvar
  • barndom
  • berettermodel
  • blot en drengestreg
  • fantasi
  • moral
  • novelleanalyse
  • personkarakteristik
  • villy sørensen
  • vædderen

Resumé: Novellen handler om to søskende, der ser en dreng ved navn Peter, der har slået sin tå. Det tager ham med hjem, fordi de tror, han har fået blodforgiftning. De saver hans ben af, og drengen ender med at dø.

Anslag: Det er anslaget der sætter gang i novellen det er et af de vigtigste punkter i novellen. Man får at vide de to brødre har en onkel, der en dag slog sin fod, og det endte ud i at der kravlede bakteriere og “bakciller” op gennem sit ben og han var nødt til at få amputeret sit ene ben. Onkel fik en benprotesen og det virkede som et rigtigt ben.

PONR: Point of no return starter der hvor drengen tager Peter med jeg og får ham smidt op på køkkenbordet. Peter snakkede løs om heste og alt det pjat. storebroderen går ud efter løvsave. Da savbladet bare rørte hans råbt han og skreg om han ville hjem. Fordi de ville komme i avisen.

De prøvede at tale ham til fornuft men det hjalp ikke de var nødt til at ham med tøjsnor. De var nødt til at proppe et tørklæde i munden af ham for han holdte mund. De to drenge blev helt overrasket over der kunne være så meget blod i så en lille drenge. Storebroderen stod bare og savede men tavler og blod sprøjtede ud til alle sider. De syntes det var noget sejt at save i.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver