1 / 2 sider - klik for at bladre

Debat om nyt storcenter i Holstebro og gågadens fremtid

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Debat om nyt storcenter i Holstebro og gågadens fremtid er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (551 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 7. oktober 2016.

Denne opgave diskuterer planerne om et nyt storcenter i Holstebro og de forskellige synspunkter på dets indvirkning. Den belyser bekymringer for gågadens fremtid og kommunens økonomi, samt forventninger om øget turisme og byudvikling. Opgaven perspektiverer også til tidligere byggeprojekter.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven diskuterer relevant lokal problemstilling med forskellige synspunkter og baggrundsinformation. God struktur og sprog for niveauet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • byplanlægning
  • byudvikling
  • debat
  • gågade
  • holstebro
  • kommunaløkonomi
  • lokaløkonomi
  • storcenter
  • turisme

Holstebro kommune har i foråret besluttet at bygge til nyt storcenter på Enghavens parkeringsplads

____________________________

Byline:

Email:

_____________________________

Der blev i foråret 2015 besluttet at der skulle bygges et nyt storcenter på Engehavens parkeringsplads. Formålet med storcenteret er at lokke flere turister til byen. Men ikke alle folk er glade for planen om et storcenter i byen.

”En af de negative ting ved det nye storcenter er, at alt fokus nu ikke vil komme på vores smukke gågade men i stedet på det nye storcenter, som vil få beliggenhed på parkeringspladsen ved svømmehallen”, siger Kurt Hansen.”Jeg vil være bange for, at hele vores ´Gågade miljø´ vil forsvinde, ligesom vi har set det i Herning!”

Men ikke alle folk synes det er en dårlig ting at der bliver bygget et nyt storcenter, nej tværtimod.

”Jeg tror på at det nye storcenter ikke kun vil trække folk til centeret, men også til byen da byen og centeret kommer til at ligge lige op ad hinanden” Siger Helle Lund.

Billedkilde: tvmidtvest.dk

Information om storcenteret

Det nye storcenter vil komme til at bredde sig over 20.000 kvadratmeter. Centeret vil komme til at indeholder mellem 50-60 butikker og uderover det vil der komme en stor biograf derinde. Kælderen i centeret vil blive en parkeringskælder med 550 parkeringspladser. Centeret bliver bygget på engehavens parkeringsplads for at få nogle flere folk til den sydlige og østlige del af byen. Man forventer at storcenteret vil få omkring 2,5 millioner årligt, og udover det vil der også komme langt flere besøgende til gågaden. Man regner med at centeret vil stå færdigt i år 2018.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver