1 siders PDF

Jobansøgning til Sportsmaster

Det er gratis at oprette en konto

Jobansøgning til Sportsmaster er en samfundsfag-opgave til 8. klasse. Fylder 1 side (219 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 9. november 2016.

Uopfordret jobansøgning fra Ibrahim, en 14-årig elev i 7. klasse, til Sportsmaster i Helsingør. Ansøgningen fremhæver personlige egenskaber som at være glad, imødekommende og ansvarsfuld, samt motivationen for at få et fritidsjob for at lære at administrere egen økonomi.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velformuleret og komplet uopfordret jobansøgning fra en 7. klasses elev. Kan tjene som god inspiration for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • 7. klasse
  • espergærde
  • formel brev
  • fritidsjob
  • jobansøgning
  • sportsmaster

Mit navn er Ibrahim, jeg er 14 år og går i 7. klasse på Rungsted privat Realskole. Jeg vil gerne søge et fritids job Sportsmaster.

Fra 0.-6. klasse gik jeg på Mørdrupskolen i Espergærde, men eftersom mine forældre og jeg blev enige om, at min faglige kompetencer skulle udfordres, valgte vi at skifte skole. Efter 9. klasse, er det min plan at starte på Espergærde Gymnasium.

Som person er jeg glad, imødekommende, ansvarsfuld og målrettet. Jeg er social, da jeg godt kan lide at omgås af familie og venner. I min fritid går jeg fodbold to gange om ugen i EIF og spiller selvfølelige kamp i weekenderne af og til.

Jeg håber på at få et job hos Sportsmaster, da det er rart med lidt ekstra penge i lommen. Derudover vil et fritidsjob, lære mig at bære et ansvar, hvor jeg kan administrere min egen økonomi.

Jeg håber min ansøgning har vakt interesse og jeg er klar med yderligere informationer, hvis der er behov for det.

Jeg ser frem til at få et positivt svar fra jer.

Med venlig hilsenIbrahim Abboud

Søndermarken 64, 1. TV3060 EspergærdeE-mail: [EMAIL XX] Mobil: 52 30 34 09Hjemme telefon: [TLF XX]

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver