1 siders PDF

Analyse af J. Th. Lundbyes 'Gåsetårnet i Vordingborg'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 4
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af J. Th. Lundbyes 'Gåsetårnet i Vordingborg' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 1 side (378 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 26. november 2016.

Analyse af J. Th. Lundbyes maleri 'Gåsetårnet i Vordingborg' fra 1842. Opgaven redegør for Guldalderen og Romantikken som kunsthistoriske perioder, der kendetegnes ved landskabsmaleri og genskabelse af følelser. Maleriets harmoniske og romantiske træk beskrives, og det perspektiveres til dansk nationalstolthed og andre guldaldermalere.

Redaktørens vurdering
7 God
Kort, men sammenhængende analyse af et kendt dansk maleri med relevant kunsthistorisk kontekst. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • dansk kunst
  • gåsetårnet i vordingborg
  • guldalderen
  • j. th. lundbye
  • kunsthistorie
  • landskabsmaleri
  • nationalromantik
  • romantikken

Gåsetårnet i Vordingborg er et maleri, malet af J. Th. Lundbye i 1842. Lundbye er en del af Guldalderen, som man kaldte tiden fra 1800 til 1850. Guldalderen var også en del af Romantikken, som var tiden fra 1800 tallet til 1870. Det der kendetegnede den tid var, at malerne malede landskabet og ikke menneskerne. De forsøgte, at genskabe nogle følelser, billeder og sindsstemninger, som der ikke findes i virkeligheden.

Gåsetårnet er et harmonisk og romantisk maleri. Der er grønne marker, grøn natur og blå himmel. I forgrunden er der en sø, nogle ænder og et sten gærde. I mellemgrunden er der køer der græsser på marken og Gåsetårnet på toppen af bakken, med fulgene flyvende rundt omkring. I baggrunden kan man se en lille by, som skimtes bagved nogle store træer.

Det er ikke et billede, som er malet ud fra virkeligheden, men det skaber derimod kontrast til den virkelighed, der var i Danmark på dette tidspunkt. Romantikkere og realister er en modsætning til hinanden, og det skinner tydeligt igennem, at Lundbye er en romantiker. Han vil gerne give det indtryk, at alt er guld og grønne skove, selvom Danmark var i en rigtig hård tid fx Slaget ved Dybbøl (1864), Slaget på reden(1801) og Den Slesvig-Holstenske krig (1848-51).

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver