D-dag var d. 6. juni, 1944 og var den største amfibieoperation i verdenshistorien. D-dag beskrives som den dag, hvor de Allierede gik i land i den nordlige del af Frankrig, kaldt Normandiet. De Allierede bestod af Storbritannien, Sovjetunionen, USA og Republikken Kina og var mod Aksemagterne, som bestod af Nazi-Tyskland, Japan og Italien.
Invaderingen i 1941
Da Tyskland, i 1941, invaderede Sovjetunionen, blev Sovjetunionen Tysklands største mod-stander af de europæiske lande. Sovjetunionen havde i sinde at blive fri fra Tysklands besættelse, men de havde ingen chance alene. USA og Storbritannien havde lovet at hjælpe Sovjetunionen med at kæmpe mod Tyskland, men de var ikke helt enige om, hvor angrebene skulle komme fra. Det blev USA´s forslag, der blev til valgt. Det gik, helt enkelt, ud på at angribe ad den korteste vej til Tyskland.
Planlægningen
USA og Storbritannien kom med to forslag til angreb, et i 1942, Operation Sledgehammer, og et i 1943, Operation Roundup. Operation Sledgehammer blev ikke til noget, og Operation Roundup blev udskudt.
Det tegnede ikke godt for De Allierede, for Tysklands magt, og den skade de medførte, blev kun værre og værre. Men i marts 1943 gik den detaljerede planlægning for Operation Roundup, som blev omdøbt til Operation Overlord, i gang. De Allieredes plan indeholdt jagerfly, som skulle flyve fra de sydengelske flyvestationer. Men jagerflyene kunne ikke flyve særlig langt, så mulighederne, for steder man kunne landsætte tropper, var begrænset. Områdernes De Allierede flyver over Tyskland for at manipulere dem til at tro, at de angriber andre steder end Pas de Calais.
Det er gratis at oprette en konto