1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af artiklen 'Det er uniformen vi hader'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af artiklen 'Det er uniformen vi hader' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (394 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 4. april 2017.

Denne opgave er en analyse af Jyllandsposten-artiklen 'Det er uniformen vi hader'. Den redegør for artiklens indhold om en 17-årig demonstrant under Nørrebro-urolighederne, samt dens opbygning med rubrik, manchet og illustrationer. Opgaven beskriver også kommunikationssammenhængen.

Redaktørens vurdering
7 God
Struktureret analyse af en avisartikel med fokus på indhold, opbygning og kommunikationssammenhæng. Giver god indsigt i artiklens elementer.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
7
  • artikelanalyse
  • demonstrationer
  • det er uniformen vi hader
  • jyllandsposten
  • kommunikationssammenhæng
  • medieanalyse
  • nørrebro-urolighederne
  • ungdomshus

Det handler om en 17-årig dreng, som fortæller om hvordan det er at være demonstrant. Han fortæller noget om hvad de kæmper for, hvem de kæmper imod, hvordan det har været og hvad deres forældre siger til det og hvilke beslutninger de har taget.

Han fortæller at det er uniformen de hader og ikke politiet som personer. De demonstrerer om et ungdomshus som er blevet revet ned, og de unge demonstranter holder derfor politiet væk med glasflasker og mursten.

Journalist:

Morten Vestergaard, [EMAIL XX]

Kristoffer Pinholt, [EMAIL XX]

Hvornår er den skrevet:

Søndag d. 11 marts 2017

Hvilken avis:

Jyllandsposten

Artiklens opbygning

Rubrik (det er uniformen, vi hader)

Manchet (interview: hvad driver unge til vold og livsfarlige angreb på andre som under

Nørrebro-urolighederne? En 17-årig fortæller, hvorfor han tre dage i træk kastede brosten og flasker mod politiet og byggede barrikader i de københavnske gader efter rydningen af

ungdomshuset)

Mellemrubrik (ingen koordination, den første brosten, nedlagt hanekam)

De passer godt ind, fordi de fortæller lidt om det man skal til at læse om, men ikke alt for meget.

Underrubrik: ingen

Byline (deres navn)

Normal brødtekst

Hvordan er teksten illustreret:

Med to billeder.

På det ene billede ser man den 17-årige aktivist med elefanthue og hætte på hovedet, for at dække ansigtet. Billedet er taget af: Steen Wrem

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver