Side 1 af 6

Kalk rapport

Kalk rapport er en fysik/kemi-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 6 sider (1.226 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 12. juni 2017.

  • Fysik/Kemi
  • 9. klasse
  • Karakter 10
  • 6 sider PDF
  • 12 downloads

Skribentens beskrivelse af Kalk rapport

Kalk er en vigtig naturresurse i Danmark, og vi har meget af det i vores undergrund. Der produceres ca. 3 mio. ton kalk om året i Danmark, hvor ca. 1/3 anvendes til landbruget, 1/3 anvendes til cement og den sidste tredjedel anvendes til andre formål, som f.eks. mørtel og fyld i papir. Disse store mængder kalk kommer fra kridttiden, som her i Danmark fandt sted for 144 mio. år siden og varede i over 70 mio. år. Dengang var store dele af Danmark dækket af hav, hvori kalken blev dannet. Kalk findes i marine dyr og planter med kalkskjold eller kalkskelet. Både snegle, koraller og nogle alger indeholder kalk. Når de kalkholdige organismer dør, aflejres store mængder kalk på havbunden. Det er også derfor at der kan findes fossiler, altså aftrykt og rester af de døde dyr, inde i meget af det kridt man finder.

Uddrag fra opgaven

Naturens resurser – Kalk Jeg kan forklare det historiske perspektiv af kalkdannelse Kalk er en vigtig naturresurse i Danmark, og vi har meget af det i vores undergrund. Der produceres ca. 3 mio. ton kalk om året i Danmark, hvor ca. 1/3 anvendes til landbruget, 1/3 anvendes til cement og den sidste tredjedel anvendes til andre formål, som f.eks. mørtel og fyld i papir. Disse store mængder kalk kommer fra kridttiden, som her i Danmark fandt sted for 144 mio. år siden og varede i over 70 mio. år. Dengang var store dele af Danmark dækket af hav, hvori kalken

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver