1 / 2 sider - klik for at bladre

Resume og vurdering af 'Ørnedag'

  • Dansk
  • Tidligere end 8. klasse
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Resume og vurdering af 'Ørnedag' er en dansk-opgave til Tidligere end 8. klasse. Fylder 2 sider (408 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 10. oktober 2017.

Opgaven indeholder et detaljeret resume af Robert Muchamores spionroman 'Ørnedag', som er den anden bog i Henderson's Boys serien. Der gives også en personlig vurdering af bogen, med fokus på spænding og læseoplevelse. Bogen handler om børnespioner under Anden Verdenskrig.

  • anden verdenskrig
  • bogresumé
  • bogvurdering
  • henderson's boys
  • robert muchamore
  • spionromaner
  • ørnedag

Serie af Henderson´s boys, det er den anden bog ud af 3

Forlag: people's press jr

Andre bøger

Robert Muchamore har skrevet, den kendte serie som hedder Cherub. Serien en skrevet til unge, og handler om en gruppe børnespioner.

Resume

Paul og Rosie har lige klaret et uheld på en båd, og de kan ikke finde hinanden. De går og leder efter hinanden i lang tid, de lykkes dem at finde hinanden. Henderson er sammen med Marc, for at få en pas til ham, så han kan komme ud af landet. De høre det med båden, og tænker på Poul og Rosie. De tager den næste båd, de finder Paul og Rosie.

De kommer til en af Henderson´s gamle venner. Hun hedder Maxine, hun har en gård. De bor på gården i lang tid fordi Paul har brækket armen. De skal lægge en plan, så Hitler ikke kan krydse den engelske kanal.

De går ud for at gå en tur, da de går kommer der nogle tyske fly over dem. De kaster nogle papirer ned, papirerne er en angrebsmetode, for at komme igennem den engelske kanal. Paul, Rosie og Henderson vil nu hjælpe briterne, de vil forsøge at stoppe tyskerne. De har mistet Mixines dreng, fordi han har hjulpet til med at stoppe tyskerne.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver