1 / 2 sider - klik for at bladre

Digital mobning og dens konsekvenser

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Digital mobning og dens konsekvenser er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (516 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 22. marts 2018.

Redegørelse for digital mobning som et stigende samfundsproblem og dets dybtgående konsekvenser for ofrene. Opgaven diskuterer forskellen mellem fysisk og digital mobning, hvorfor digital mobning er særligt skadelig, og argumenterer for indførelse af en lov mod mobning i Danmark.

Redaktørens vurdering
7 God
En personlig og argumenterende tekst om digital mobning og dens konsekvenser. Opgaven argumenterer for en lov mod mobning og kan give inspiration til andre elever.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • cybermobning
  • digital mobning
  • konsekvenser af mobning
  • lovgivning mod mobning
  • mobning
  • samfundsproblem
  • tryghed

Tænk, at skulle være bekymret på sine egne vegne. Hvis du skulle kigge dig over skulderen, hver eneste gang man går uden for sin egen dør. Det må være forfærdeligt!

For mange er det dagligt, ansigt til ansigt eller over nettet. Jeg vil mene nettet er det værste sted, du kan mobbe! Personen som modtager beskeden, har ingen anelse om hvem denne person kan være. Hvorfor sker mobning egentlig? Der er da ingen mening i at skulle få, folk til at føle sig ubrugelig, klam eller beskidt. Jeg synes det er et meget stort problem, når der egentlig ikke er nogen, som er bedre end andre.

Tænk, du er på vej hjem, det er mørkt og koldt. Du modtager pludselig en besked. ” Du er det næste offer. Bare vent.” Hvilke tanker vil der ikke løbe igennem ens hoved? Man kan ikke længere føle sig tryg og du tør måske ikke gå alene hjem fra skole. Dette er simpelthen nødt til at stoppe!

Mobning bliver større og større for hver dag, især digital mobning. Digital mobning, kan indebære beskeder, billeder, trusler og meget mere! Og er digital mobning egentlig, værre end fysisk mobning? Ja, det synes jeg faktisk det er! For digital mobning, foregår over nettet. Det er ikke face to face. Ved den fysiske mobning kender du ligesom gerningsmanden, det gør du desværre bare ikke altid ved digital mobning. Internettet er blevet så stort og avanceret i dag, du kan komme i kontakt med alt og alle. Dette gør det også 10 gange nemmere, for mobberne at kunne gøre det på daglig basis. For det tager jo max. 3 min at sende en enkelt besked, til en anden person, som skader i meget længere tid.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver