Begrundelse for emnevalg, problemformulering og arbejdsspørgsmål...............3
Hvad er en psykolog?...........................................................................................4
Uddannelsesvej.............................................................................................5-6-7
Om jobbet............................................................................................................8
Arbejdsplads........................................................................................................8
Løn......................................................................................................................9
Produkt, evaluering, vurdering af arbejdsprocessen og plan for præsentationen...................................................................................................10
Kildefortegnelse................................................................................................11
Begrundelse for emnevalg:
Jeg har valgt psykolog uddannelsen, da jeg gerne vil blive en psykolog. Grunden til dette er, at jeg gerne vil snakke sammen med mennesker og hjælpe dem med, at komme igennem nogle svære perioder i deres liv. Alle har problemer, som de ikke tør at snakke med deres tætteste om. Det har jeg selv oplevet før i tiden, og der fik jeg hjælp af min folkeskolelærer og en psykolog.
Jeg kender rigtig mange, som har det dårligt psykisk. Derfor har jeg altid synes, at det lyder interesserende og jeg vil gerne lære mere om det. Og så havde jeg aldrig tænkt over hvilke uddannelser man skal tage, for at blive en psykolog. Nu har jeg muligheden for, at finde ud af alt omkring psykologi uddannelsen.
Problemformulering:
Hvad kræver det, at blive psykolog og hvilket ansvar har man? Kan jeg klare det?
Arbejdsspørgsmål:
Hvordan bliver man psykolog?
Hvad skal en psykolog?
Hvad er optagelseskravene?
Hvor kan jeg tage uddannelsen henne?
Hvordan ser undervisningen ud?
Hvor lang tid tager uddannelsen?
Hvad tjener en psykolog?
Det er gratis at oprette en konto