1 siders PDF

Hjemløshed i Danmark: årsager og samfundsansvar

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Hjemløshed i Danmark: årsager og samfundsansvar er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (320 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 10. april 2018.

Denne opgave diskuterer den stigende hjemløshed i Danmark, især blandt unge. Den stiller spørgsmål ved årsagerne, herunder sociale ydelser og arbejdsmarkedet, og kritiserer samfundets tendens til at dømme. Opgaven argumenterer for større empati, fællesskab og økonomisk lighed for at bekæmpe hjemløshed.

Redaktørens vurdering
7 God
Kort, men velformuleret diskussion af hjemløshed i Danmark, der rejser relevante spørgsmål om årsager og samfundsansvar. Kan give inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • danmark
  • hjemløshed
  • samfundsansvar
  • sociale ydelser
  • unge
  • velfærdssamfund
  • økonomisk lighed

Jeg undrer mig over, hvorfor vi har en stigende grad af hjemløshed? Vi snakker hele tiden om, at Danmark er sådan et fantastisk godt land, vi hjælper alle, står sammen og skal beskytte vores fremtid, de unge. Men hjemløsheden i alderen 18-24 og 25-29 stiger stadig. Hvordan kan det være, at folk kan ende på gaden, når vi får sociale ydelser fra staten her i Danmark? Er det folk der ikke kan bruge deres penge ordentligt, eller er ydelserne for lave? Er det mangel på job og arbejdspladser?

Vi ser ofte hjemløshed, som et problem det enkelte menneske har, og noget som han eller hun selv er skyld i.

Men ligemeget hvad så er det ikke i orden, at folk skal leve ufrivilligt på gaden. Højst sandsynligt uden venner og familie, fordi folk i dag kun dømmer på udseendet og bankkontoen.

Når vi går forbi dem på gaden, ignorerer vi dem, fordi “de er underklassen”. Her i Danmark burde vi alle være ligeværdige. Ham/hende der sidder alene på sit lille tæppe, har måske en årsag til at være endt, hvor han /hun er endt. Prøv at giv dem et lille smil og lidt anerkendelse.

Man kunne også hjælpe dem. Altså vi er jo i et fællesskab, det danske samfund. Så vi skal stå sammen. Vi startede med at svigte dem, så skal vi også få dem op igen. Altså hvis vi nu måske havde givet dem et job eller fået et mindre avanceret skattesystem, inden de røg på bunden. Man kunne selvfølgelig også bare være ligeglad og få mindre lighed i samfundet, som er lig med mindre vækst i samfundet. Sammenligninger viser nemlig, at lande med økonomisk lighed har større stigning i velfærdssamfundet, end lande med økonomisk ulighed.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver