1 / 6 sider - klik for at bladre

Jordens opbygning, jordskælv og vulkanisme

  • Geografi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 02
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Jordens opbygning, jordskælv og vulkanisme er en geografi-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 02. Fylder 6 sider (2.252 ord, ca. 10 min. læsning) og blev publiceret 10. april 2018.

En omfattende redegørelse for centrale geologiske begreber og processer. Opgaven dækker jordens indre opbygning, pladetektonik, kontinentaldrift, dannelse af jordskælv og forskellige vulkantyper. Den forklarer fagudtryk som litosfæren, astenosfæren, konvektionsstrømme, oceanbundsskorpe og kontinentalskorpe.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for grundlæggende geologiske begreber som jordens opbygning, pladetektonik, jordskælv og vulkanisme. Klar struktur og fagligt korrekt.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • geologi
  • jordens opbygning
  • jordskælv
  • kontinentaldrift
  • litosfæren
  • naturgeografi
  • pladetektonik
  • stenarter
  • vulkanisme

Formål: At du lærer de vigtigste faglige begreber og ”udtryk” vedrørende de dynamiske kræfter i jorden.

Fremgangsmåde: Læs først de obligatoriske sider i Vores verden s. 186-209 eller på Inaturgeografi Kernestof A.

Har du svært ved at finde svarene, så se på http://ansatte.uit.no/kare.kullerud/webgeology/ (Hvis du ikke kan vælge dansk, vælg da hellere norsk end engelsk, da fagudtrykkene er de samme på dansk og norsk)

Udfyld dernæst nedenstående tabel således at de faglige udtryk står klart for dig. Du skal gøre det så kort og præcist som muligt!

Faglige udtryk og begreberGiv din forklaring af begrebet her

Litosfæren

Eksempel på besvarelse: Litosfæren udgøres af de store og mindre plader der tilsammen dækker hele jorden. Pladerne kan være adskilte på forskellige måder og de bevæger sig relativt i forhold til hinanden. Litosfærepladerne ”bærer” altså både oceanbunde og kontinenter, men er egentlig ikke særligt tykke i forhold til jordens dimensioner i øvrigt (150-300km tyk i forhold til jordradius på 6370 km)

Oceanbundsskorpe

Oceanbundsskorpen ligger under oceanerne. Oceanbundsskorpen er yngre end kontinentalskorpen. Dvs. yngre end 250 mio. år. Oceanbundsskorpen er kun 5-15 km tyk.

Kontinentalskorpe

Kontinentalskorpen er bygget op af granitiske bjergarter. Kontinentalskorpen er normalt 25-45 km tyk.

Astenosfæren

Astenosfæren ligger inde i den mellemste del af Jordens kappe. Den ligger på 100 til 350 km dybde.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver