1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Drengene fra Sankt Petri'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Drengene fra Sankt Petri' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 3 sider (1.841 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 23. april 2018.

Denne opgave præsenterer en analyse af Bjarne Reuters roman 'Drengene fra Sankt Petri'. Den undersøger romanens genre, komposition og de forskellige handlingsforløb. Desuden indeholder opgaven en detaljeret karakteristik af centrale karakterer som Lars, Gunnar og Otto, samt en perspektivering til Hvidstens Gruppen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid romananalyse med god struktur, detaljeret persongalleri og relevant perspektivering. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • 2. verdenskrig
  • bjarne reuter
  • drengene fra sankt petri
  • komposition
  • kærlighed
  • modstandskamp
  • persongalleri
  • roman analyse
  • sabotage
  • ungdomsroman

Genren er blandt andet drama og spænding, fordi der udspiller sig meget drama i drengegruppen og mellem Irene og Lars, og de vilde sabotager mod tyskerne. Der er også en romantisk genre, fordi Lars og Irene opbygger et romantisk forhold igennem romanen.

Romanens opbygning (komposition)

Romanen starter i ”in medias res” hvor vi hører om Lars’ tanker, hans to hemmeligheder og hans optagelsesprøve i Sankt Petri gruppen. Ellers er den bygget kronologisk op, det kan vi se fordi det hele starter med at drengene finder sammen i modstandsgruppen, og så ender det med at drengene bliver afsløret til sidst.

Der er dog nogle ”flashbacks”, hvor han fx tænker på Irene eller nogle af de ting som Åge har fortalt ham. Der er nogle små forudgreb som fx til sidst, hvor drengene sider i en fængselsgård, og Lars bliver enig med sig selv om at han fortryder intet, og så siger han til sig selv ’’I retten ville de rette ryggen, og tilstå det hele og dermed sende budskabet ud over det ganske land’’, men ellers er der ikke rigtigt nogle forudgreb.

Der er mange parallelle handlingsforløb i romanen som fx sabotagegruppen, Filip Rosens flugt, kærlighedsdramaet mellem Irene og Lars - og Otto og Lars’ venskab.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver