1 / 2 sider - klik for at bladre

Atomer og molekyler

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Atomer og molekyler er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (838 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 23. maj 2018.

Gennemgang af atomers grundlæggende opbygning, fra de mindste byggestene til dannelsen af grundstoffer og blandede stoffer. Artiklen forklarer atomos-begrebet, isotoper og ionbinding. Desuden beskrives vands tre tilstandsformer: flydende, damp og is, samt de molekylære bevægelser der ligger bag. En introduktion til kemiens verden.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Klar og velstruktureret introduktion til atomer, molekyler og grundlæggende kemiske begreber. God til inspiration for elever på folkeskoleniveau.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • atomer
  • brint
  • fysik
  • grundstoffer
  • ionbinding
  • kemi
  • molekyler
  • tilstandsformer
  • vand

Alt i universet er opbygget af atomer. Også den cola, du måske drikker lige nu. Men hvad er atomer? Og hvor mange atomer kender man? Det vil denne artikel forsøge at belyse.

Menneskekroppen, mobiltelefoner, cykeldæk, træstammer, bjerge, søer, regnfrakker, glas etc. består af forskellige atomer, der er så små, at vi ikke kan se dem. Et atom som aluminium er så lille, at hvis man kunne lægge 10.000.000.000 (10 milliarder) aluminium-atomer ved siden af hinanden, så ville de kun fylde 1 cm. Derfor er der ingen, der i dag ved helt præcist, hvordan atomer ser ud. De tegninger af atomer, vi kan se i forskellige bøger og på internettet, er derfor modeller, som fysikerne bruger til at beskrive, hvordan altings mindste byggestene fungerer.

Navnet atom kommer fra det gamle Grækenland. På græsk betyder atomos ’udelelig’, og de mindste byggestene må jo være udelelige; ellers var de jo ikke de mindste. Dengang for ca. 2.500 år siden havde man slet ikke de maskiner, vi kender i dag, så de kunne ikke undersøge, om atomerne virkelig fandtes. Det kan vi i dag. Vi har i naturen indtil videre kunnet finde 92 forskellige atomer. Nogle af dem består vi mennesker af. Dertil kommer ca. 25 kunstigt fremstillede atomer.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver