1 / 5 sider - klik for at bladre

OSO om Bæredygtigt Design og karrierevalg

  • OSO
  • 10. klasse
  • Afleveret til 12
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

OSO om Bæredygtigt Design og karrierevalg er en oso-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 5 sider (1.429 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 29. maj 2018.

Denne OSO-opgave udforsker uddannelsen Bæredygtigt Design, herunder adgangskrav og studieforløb på Aalborg Universitet. Opgaven beskriver jobbet som projektleder i Aarhus Kommune, de nødvendige kompetencer og arbejdsvilkår. Den indeholder også personlige refleksioner over uddannelsesvalg og erfaringer fra brobygning.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet OSO-opgave med god struktur og relevante kilder. Giver et indgående indblik i uddannelsesvalg og karrieremuligheder inden for bæredygtigt design.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • aalborg universitet
  • aarhus kommune
  • bæredygtigt design
  • ingeniørfag
  • karrierevej
  • oso
  • projektleder
  • stx
  • uddannelsesvalg

Beskrivelse af uddannelsesvejen…………………………………………… 22.1 Ungdomsuddannelse……………………………………………....……. 22.2 Videregående uddannelse………………………………………………. 2

Ønsker og krav til uddannelse og job …...………………………………… 3

Arbejdsprocessen…………………………………………………………… 4

Afslutning…………………………………………………………………… 4

Kildeangivelse og litteraturliste……………………………………………. 5

1. Begrundelse for valg af emneJeg har valgt at arbejde med uddannelsen Bæredygtigt Design i denne opgave, da jeg synes den lyder utrolig spændende og det er nogle meget interessante egenskaber man får på uddannelsen. En anden grund er at jeg mener det er en fremtidssikret uddannelse, da man lærer om bæredygtighed. Jeg tror, at vi i den kommende tid kommer til at gå meget mere op i bæredygtighed, både socialt, økonomisk og ikke mindst et bæredygtigt miljø.

Som job har jeg valgt et jobopslag fra ”Center fra byens anvendelse”, som søger en projektleder der kan hjælpe i Aarhus Kommune med at få borgerne til at bruge det daglige rum mere aktivt og få dem til at benytte sig af de grønne steder i Aarhus.

2. Beskrivelse af uddannelsesvejen

2.1 Ungdomsuddannelse

Man skal have en gymnasial ungdomsuddannelse. Det er lige meget hvilken en af dem, men der er nogle krav til hvilke fag man skulle have på et vist niveau. Man skal have, Dansk A - Engelsk B - Matematik A - Fysik B og Kemi C eller Fysik B og Bioteknologi A eller Geovidenskab A og Kemi C Pt. tror jeg at jeg skal gå på STX på Odder Gymnasium på linjen bioteknologi A - matematik A - fysik B, da det interessere mig og jeg har også valgt det fordi at jeg ikke er helt sikke på hvilken videregående uddannelse jeg vil have. STX giver adgang til en del af dem jeg synes er interessante.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver