1 / 2 sider - klik for at bladre

Filmanmeldelse af 'Rush Hour'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Filmanmeldelse af 'Rush Hour' er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (484 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 29. maj 2018.

Denne filmanmeldelse af 'Rush Hour' beskriver hovedpersonerne Lee og Carter, deres modsætninger og venskab. Opgaven redegør for filmens handling, temaer som kulturelle forskelle, og vurderer skuespilpræstationer samt filmens virkemidler som musik og humor. Filmen får 4 ud af 5 stjerner.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velstruktureret filmanmeldelse med god beskrivelse af handling, karakterer og temaer. Giver et solidt indblik i filmen og dens virkemidler.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • action-komedie
  • chris tucker
  • filmanmeldelse
  • humor
  • jackie chan
  • kulturelle forskelle
  • rush hour
  • venskab

Hovedpersonerne: Lee (Jackie Chan): Kinesisk politimand, der er god til karate, og er meget høflig og lidt tilbageholdende. Han er meget pligtopfyldende, og han taler begrænset engelsk og misforstår meget.

Carter (Chris Tucker): Han arbejder i LAPD. Han er sort, og han er meget højrøstet med sit meget karakteristiske sorte slang sprog, og han tror, at han ejer det hele. Han er meget utålmodig og drager forhastede beslutninger til fare for både sig selv og andre.

Bipersoner: Soo Young (kinesisk pige der bliver kidnappet), Konsul Han (kinesisk konsul i LA og far til Soo Young), Mrs. Johnson (Carters tidligere makker), to FBI agenter (der forsøger at finde den lille pige), Juntao (skurken der kidnapper Soo Young)

Tema: To modsætninger og to meget forskellige kulturer, der bliver gode venner efter mange kampe med hinanden.

Resumè: Det handler om, at Konsul Hans datter Soo Young bliver kidnappet af en forbryder kaldet Juntao der stjæler uvurderlig kinesisk kunst. Det forhindrer Lee ham i, så Juntao tager hævn ved at kidnappe Soo Young, og han kræver mange penge i løsesum. Konsul Han vil gerne hjælpe i efterforskningen efter sin datter så han sender bud efter Lee. Men FBI vil ikke have hjælp, så de sætter Carter til at passe på ham. Det går ikke særligt godt, da Lee med største lethed slipper fra Carter og bryder ind i Konsul Hans hus for at kunne komme til at snakke med Han. Derefter starter Lee sin efterforskning efter Soo Young med Carter lige efter sig hele tiden. De to politimænd møder mange svære og spændende forhindringer på vejen, som de klarer. Undervejs må de også se bort fra de uoverensstemmelser, de måtte have, og de ender med at lave alt om til noget sjovt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver