Prins Henrik sov stille ind den 13 februar klokken 23.18 på Fredensborg slot, efter en kortvarig sygdomsperiode. Det eneste offentligheden ved om årsgagen til dødsfaldet er, at Kongehuset tidligere har meddelt at Prins Henrik havde en godartet tumor i venstre lunge.
Prins Henrik kom fra en velhavende familie, og i de første år af prinsen liv boede han i en fransk koloni i Sydøstasien. Efterfølgende vendte ham og familien tilbage til Frankrig hvor Prinsen studerede Jura og statskundskab.
Efter at havet aftjent sin værnepligt i Algeriget 1959-1962 blev han ansat i Asienafdelingen i Frankrigs udringningsministerium. I 1963-1967 var Prins Henrik ambassadesekretær ved Frankrigs ambassade i London.
Prins Henrik blev gift med dronning Margrete 2. Den 10 juni 1967. Regentparret fik sammen to børn, Prins Frederik og Prins Joacim.
I de senere år af prinsen liv blev der meddelt at Prinsen led af Demens, og det var også en af grundende til at Henrik valgte at gå på pension i 2015.
Henrik gjorder meget for samfundet med blandt andet frivilligt arbejde. Prins Henrik var lidt anderledes i forhold til mange andre adelige, men det er også derfor så mange kunne lide ham.
-[NAVN A]
Det er gratis at oprette en konto