Smådyrene og insekterne i vandløbet har forskellige måder at skaffe sig ilt på. Vandlevende insekter som vandbænkebidere og ferskvandstanglopper er krebsdyr og de optager ilt igennem gællerne. Landlevende insekter har små huller i siden af kroppen og igennem dem bliver der ført ilt igennem et rørsystem i insektets krop der kaldes traché-systemet, og den ilt bliver så ført videre til resten af kroppen.
Vandinsekter er efterkommere at landinsekter. Så det vil sige at engang var der kun landinsekter. Da insekter så begyndte at færdes i vandet udviklede nogle af insekterne gæller, og deres åndingshuller i siden blev lukket, sådan at trache-systemet ikke bliver fyldt op med vand. Nogle insekter har ikke gæller, men får ilt ved hjælp af diffusion. Diffusion er når en koncentration af, i det her tilfælde ilt, er større udenfor cellen end inde i cellen, så bliver forskellen udlignet ved diffusion.
Andre smådyr kan ikke være i vandet i særlig lang tid uden ilt så derfor har de andre måder at få ilt på. Vandkalven fx medbringer en luftboble fra overfladen som bliver holdt nede ved hjælp af nogle små hår, som den så trækker vejret igennem når den ikke har mere ilt i kroppen. Rottehalen er også meget speciel da den lange hale bagpå fungerer som en snorkel, og rottehalen kan igennem den suge luft ind enten fra overfladen eller længere oppe i vandet hvor der er mere iltholdigt vand, og kan derfor holde sig under vandet.
Det er gratis at oprette en konto