Side 1 af 2

Artikel om fodbold

Artikel om fodbold er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 2 sider (326 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 10
  • 2 sider PDF
  • 39 downloads

Skribentens beskrivelse af Artikel om fodbold

Dette er en artikel, der hander om fodbold. fik 10 for den, altså efter den ny karakterskala.den er formuleret okay godt. og har til formål at vise hvofor at et fodboldhold tabte næsten hele efteråret.

Uddrag fra opgaven

AR TimesTorsdag. 17. februar 2008 Mangel på fodbold er skyld i nederlag? Anders Rasmussen ([email protected]) Et kedeligt efterår Mangel på fodbold på Bjergsnæsskolen har været skyld i nederlag i det forgangne efterår. Resultaterne for Bjergsnæsskolen drenge fodboldhold har ikke været overbevisende i efteråret 2007. Der har dog været få succeser, bl.a. ved en indendørs turnering, afholdt på hjemmebane i hallen på skolen, og en udendørskamp mod Vedersø efterskole, som der dog var i undertal. Træningen ”Jeg synes, den nye fodboldbane ligger et latterligt sted, den ligger på toppen af en bakketop, og der blæser næsten altid, banen synes jeg, dog

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver