min 2 fortolkningspunkt- subjektiv det kan et tema eller et budskab. Jeg vælger
tema
budskab
perspektivering= Tove Ditlevsen
Lavet af [NAVN A]
Svar:
1. Vælge analyse og fortolkningspunkt/ perspektivering.
2. Hvorfor har jeg valgt de her punkter.
Man giver et objektiv analyse det vil være en af de sidste punkter fordi så laver man en bro over til fortolkning. Analyse er kun det vi ser.
3. Sætter den i den rigtige rækkefølge altså at lave en kronologi.
4. Putte fylde på sine punkter
5. Den mundtlige fremlæggelse
Man starter med hvad man har fået og give dem en forbindelse og starte med genre titel forfatter lige meget med rækkefølgen.
Det her er de spørgsmål man skal bruge til sine spørgsmål =Hvorfor hvad skal jeg bruge det til
Mit lorte liv
Genre
-En ungdoms roman
Det er en ungdomsroman fordi at den handler typisk om nogle problemer som unge mennesker har som er omkring Claras alder og det samme med sproget, det er mere moderne og ungt sprog
-Vinderen af gyldendals bedste kærligheds roman
Den har vundet prisen som bedste kærligheds roman men det er ikke lige det man tænker når man høre overskriften ” Mit lorte liv ” Der tænker jeg ikke lige at det er en kærligheds roman om nogle der godt kan lide hinanden. Bogen er også meget mere barsk end bare kærlighed. Men måske netop derfor kan den vinde, fordi det er en anderledes og barsk men også om venskaber en bog for unge mennesker
Det er gratis at oprette en konto