1 / 2 sider - klik for at bladre

Konfirmation: tro eller penge?

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Konfirmation: tro eller penge? er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (518 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 6. november 2018.

Denne opgave er en personlig refleksion over konfirmationens betydning, hvor forfatteren kritiserer konfirmanders fokus på penge frem for den religiøse tro. Teksten diskuterer hykleriet i at blive konfirmeret uden at tro på Gud og refererer til Thomas Korsgaards synspunkter om emnet. Opgaven berører også forældrenes rolle i at vejlede deres børn i spørgsmål om tro.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velstruktureret og personlig meningstekst om konfirmationens dilemmaer. Den er relevant for andre elever og indeholder faglig substans.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • forældreansvar
  • konfirmation
  • penge
  • religion
  • thomas korsgaard
  • tro
  • ungdom

Hej bloggen, jeg har tænkt over en ting, hvorfor tænker nogle konfirmander så meget på penge og ikke på gud når de skal konfirmeres? Jeg er sikker på at over halvdelen af jer ikke engang tror på gud. Jeg synes det er dybt respektløs at blive konfirmeret uden at tro på gud. Det er jo trods alt en fest der bliver holdt, fordi I siger I tror på gud. De fleste af mine venner som i nok ikke kender, bliver kun konfirmeret på grund af pengene. Jeg siger tit til dem, “har du det ikke dårligt med at lyve overfor gud, og løbe med cirka 20.000-30.000 på kontoen. Jeg får det samme svar hver gang, “nej”. Det er faktisk lidt irriterende, at folk ikke kommer med et mere uddybende svar end nej.

Jeg indser senere hver evig eneste gang, at jeg ville have gjort det samme, hvis jeg altså var kristen. Man er jo skide ligeglad med alt når man er 13-14 år. Og hey, hvem vil ikke have cirka 20.000-30.000 på kontoen og en masse gaver for, at gå til præst hver onsdag morgen, eller bare en hvilken som helst morgen.

Thomas Korsgaard overdriver en smule synes jeg. Hvis han ikke havde været konfirmeret den dag i dag, ville han ærgrer sig over at han ikke blev konfirmeret og fik de penge. Jeg er på nogle punkter enig med Thomas Korsgaard. F.eks. “Hvorfor spurgte præsten ikke i den allerførste konfirmationsundervisningstime, om jeg troede på Gud? Hvorfor spurgte mine forældre mig ikke, om jeg troede på Gud? Hvorfor spurgte jeg ikke mig selv, om jeg troede på Gud?”.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver