Forrige Side af Mat 9 klasse
Næste Side af Mat 9 klasse
Side 1 af 8

Mat 9 klasse

   
Fag: Matematik
Uploadet: 26/11/2018
Klassetrin:9. klasse
Antal sider:8
Downloadet: 0 gange
Filinfo: pdf-formatpdf-format (620KB)
magnusandersen2504 gav 3.0 stjerner af 5 Log ind for at downloade Mat 9 klasse
Skribentens beskrivelse af Mat 9 klasse
9.A planlægger en tur. 1.1 Jeg ved at der er 24 elever, og det koster 150 kr pr. elev. Derfor ganger jeg de 2 tal sammen. 24150 = 3600 kr 1.2 De har sparet 2436 kr sammen til turen. Det koster 3600 kr. Derfor minusser jeg de to tal, derefter dividerer jeg med 24 fordi alle elever skal betale lige meget. 3600 - 2436 = 1164 kr 1164 24 = 48,5 kr Hver elev skal betale 48,5 kr

Du er ikke logget ind...

Du skal logge ind før du kan downloade opgaver på Opgaver.com

E-mail:

Password:

Glemt password?

Husk mig  
Har du ingen bruger?

Opret en bruger nu

Eller

Opret en bruger på Opgaver.com

Din E-mail:

Vælg kodeord:

Fødselsår:

 eller 

Når du klikker på opret, accepterer du samtidig brugerbetingelserne for Opgaver.com

Bekræft din email

Vi har netop sendt dig en email med et aktiveringslink,
som du skal klikke på for at aktivere din konto.

OBS! Husk at tjekke om emailen ligger i "Uønsket post"!

Med venlig hilsen
Opgaver.com