I 1917 udbrød den rusiske revolotion under ledelse af Vladimir Lenin. Efter Lenin fik magten sluttede han fred med Tyskland (det var under 1. verdenskrig)
For at kunne indgå fred måtte Rusland acceptere hård krav. De måtte afstå mange områder vor ¼ af deres befolkning boede. I 1920’erne erobrede Rusland det meste af Ukraien og Hviderusland.
I 1918 udbrød der borgerkrig mellem kommunisterne (de røde) og deres modstander (de hvide) De hvide fik hjælp af England og Frankrig, men alligevel vandt de røde.
I 1922 ændret Rusland navn til Sovjetunionen
Stalin for magten
I 1924 døde Lenin og Stalin fik maget han skaffede sig af med hans konkurrenter og fik alt maget i Sovjetunionen. Han indførte en 5 års plan om hvad der skulle produceres også kaldet planøkonomi
Dem der ikke var enig med Stalin kom i straffe lejre også kendt som Gulag-lejre
Stalins planøkonomi virke og Sovjet fik økonomisk fremskridt.
En kommunistisk verden
Lenin mente at kommunismen kun vil virke hvis hele verden fik det som styre. Der var mange små kommunistiske partier rundt i Europa, men ingen fik magt.
Italien og Mussolini
I 1920’erne var der stor arbejdsløshed i Italien og der var mange kommunistiske oprør, men det var ikke kommunisternes parti som fik magten. Det var den italienske journalist Mussolini og hans parti (fascister) som fik magten 1922 vor de krævede af kongen at de kom i regeringen.
Det er gratis at oprette en konto