KVINDER OG KVINDEKAMP
I SLUT 1800-TALLET
DHO-opgave
D. 26. april 2018
Vejledere i følgende fag
Dansk:
Historie:
Indholdsfortegnelse
Indledning…………………………………………...1
Uligheder i samfundet………...…………….……..1-2
Kvindernes oprør…………………………......…..….2
Det nye arbejdsliv for kvinder…………………..…2-3
Handling af ’’Den sidste Balkjole’’………..………..3
Tid og miljø………………………………….....….3-4
Antonie og hendes situation……………………...….5 Politiske årsager……………………….……………..5
Kvindesagen…………………………………………6
Årsagen til kvindekampen…….……………….…..6-7
Konklusion…………………………………………..8
Indledning
Det moderne gennembrud kom til Danmark fra 1870-1890. Danmark var fyldt med en masse udviklinger, og de blev markante for Danmarks historien. I denne periode blev romantikkens værker sat i rampelys for realiteten. Kunstnere, forfattere, digtere m.m. gjorde oprør, og fremviste nu Danmark i en naturalistisk metode. Kvinder kæmpede for deres rettigheder, og begyndelsen på kvindesagen om ’’manglende opbakning til kravet om politisk valgret startede’’. Det moderne gennembrud var en periode fyldt med undertrykkelse og ulighed.
Kritisk, vil jeg bruge internettet og bøger som kilder til hjælp, for at kunne besvare min opgave der er baseret på min problemformulering.
I forbindelse med det moderne gennembrud og naturalismen, vil jeg redegøre for kvinders position og rettigheder i samfundet i sidste del af 1800-tallet. I overensstemmelse vil jeg analysere en af Herman Bangs noveller ’’Den sidste Balkjole’’ (1887), med særligt fokus på kvindens situation. Samt analyserer jeg kilden ’’Hvad er Kvindesagen?’’ (1888), Her vil jeg sætte fokus på hvad kvindebevægelsen ønskede at opnå.
Det er gratis at oprette en konto