Genre:Ebbe Skammelsøn er en riddervise. Det kan man se ud fra handlingen, miljøet og konflikten. Det siger også lidt sig selv, at det er en riddervise, da historien bliver fortalt om en riders liv.
Den er episk.Indhold:Start: 1Går skidt: 2-9
Vending: 10
Kaos: 11-13
Afslutning: 14-36
Vers 1 er starten, hvor at man ligesom får at vide hvem Ebbe er.
I vers 2-9 går det ikke så godt, da Peder fortæller at Ebbe er død.
Grunden til at vers 10 er en slags vending, er at Ebbe havde en drøm om, at hans broder friede til hans Lucelille.
11-13 er kaos, da han ligesom prøver at finde ud af hvad der sker, og han tager på orlov for at tage hjem.
14-36 er hvor at han er kommet hjem, og prøver at finde ud af hvad der sker, og hvor at han tager nogle drastiske beslutninger.
Vi kan også bruge berettermodellen i vores vise. Vers-1 er anslaget, hvor at man får noget at vide om hvem det er vi har med at gøre. Vers 2-9 er punkterne imellem anslag og point of no return, der hvor at det bygger op til at der ligesom sker noget, der ikke kan laves om på.
Det er gratis at oprette en konto