1 / 2 sider - klik for at bladre

Zoologiske haver: Mishandling af dyr?

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Zoologiske haver: Mishandling af dyr? er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (626 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 9. februar 2019.

Debatindlæg til en lokalavis, der diskuterer dyrevelfærd i zoologiske haver. Opgaven undersøger, om det kan betragtes som mishandling at holde vilde dyr indespærret. Den argumenterer for, at dyrene mistrives under unaturlige forhold og at det er bedre at lade truede arter uddø end at holde dem fanget. Perspektiverer til personlige oplevelser og kilder.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret debatindlæg med personlig vinkel og kildehenvisninger. Argumenterer klart for sin holdning til dyrevelfærd i zoologiske haver.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • anima
  • debatindlæg
  • dyreetik
  • dyrevelfærd
  • indespærring
  • metroxpress
  • mishandling
  • truede dyrearter
  • zoologiske haver

Gennem de sidste år har der været voldsomt mange debatter omkring dyrevelfærd i zoologiske haver. Blandt andet om dyrene mistrives og om hvordan de bliver behandlet af os mennesker. Men hvordan er det egentlig i virkeligheden?

I animas artikel ”disse optagelser beviser, at dyr hader zoo” bliver der meget klart beskrevet om dyrenes forhold i zoologiske haver.

Dyrene i zoologiske haver lever under unaturlige forhold og udviklingen af deres naturlige adfærd er derfor begrænset. Dyrene bliver relativt ofte solgt, udlånt og byttet mellem de forskellige zoologiske haver. Transporten og tilvænningen til de nye omgivelser er meget stressende for dyrene. Derudover tages der ved flytningen ikke hensyn til dyrenes stærke bånd til hinanden og venskaberne mellem dyrene bliver derfor hyppigt ødelagt.

Selvom dyrenes sprog er meget anderledes fra vores, er de i stand til at vise os hvordan de har det. Desværre er det ikke alle mennesker der forstår det.

På YouTube findes der hundredevis af videoer med et særligt venskab mellem mennesket og dyret. Dog var videoen med en lille pige, der sendte et flyvekys til en løve anderledes. Løven begyndte pludseligt at kradse efter den lille pige som var på den anden side af glasset. Mange kommenterede dette som et venskab mellem den lille pige og løven. Eksperterne fortæller derimod at løvenes pludselige reaktion er et tegn på stress og depression hos løven.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver