1 / 12 sider - klik for at bladre

Pædagoguddannelsen og Julemærkehjemmet

  • OSO
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 12 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Pædagoguddannelsen og Julemærkehjemmet er en oso-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 12 sider (2.479 ord, ca. 11 min. læsning) og blev publiceret 13. februar 2019.

Denne opgave undersøger pædagoguddannelsen, herunder adgangskrav, jobmuligheder og lønforhold. Den fokuserer på arbejdet på et julemærkehjem, med fordele og ulemper, samt et interview med en tidligere beboer. Opgaven indeholder også personlige karriereovervejelser for fremtiden.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid opgave om pædagoguddannelsen og karriereveje, med personlig vinkel og interview. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • hf
  • jobmuligheder
  • julemærkehjem
  • karrierevalg
  • pædagogik
  • pædagoguddannelsen
  • socialt arbejde
  • uddannelse
  • ungdomsinstitution

Pædagog uddannelsen:

Lavet af [NAVN A], 10.S

Indholdsfortegnelse:

Indledning

Problemformulering

om uddannelsen

job muligheder

fordele ved jobbet

ulemper ved jobbet

julemærkehjemmet

Produkt

Interview

Hvor ser jeg mig selv om 3,5 og 10 år

Konklusion/afslutning

Kilder

Disposition

Indledning:

Jeg vil gerne være pædagog, da jeg elsker at være sammen med børn, både små og store børn. Jeg syntes det er et spænede job, lige meget hvor du arbejder, om det er i en institution eller i et ungdomsfængsel. Jeg kunne godt tænke mig at arbejde på en ungdoms institution som et julemærkehjem. Men tænker at min aldersgruppe er i alderen 6 til omkring de 16 år.

Jeg ville gerne være med til at hjælpe børn som har det svært, da jeg selv har haft det svært som barn. Jeg er selv blevet mobbet meget af min barndom, og det er derfor jeg kan relaterer meget til det, derfor vil jeg gøre en forskel for de her børn som har det svært. Jeg vil gerne undersøge hvad det kræver at blive pædagog og hvordan man får et arbejde på en ungdoms institution.

Jeg syntes det er spænende og man kommer ind på børnene på en helt anden måde end på et fritidshjem eller i en børnehave. For på et julemærkehjem der bor man der i 10 uger, hvor man så er hjemme hver anden weekend og får besøge den anden søndag. Så det er noget helt andet og man lærer også børnene at kende på en helt anden måde.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver