Kilde fra Ekstrabladet - https://ekstrabladet.dk/biler/falck-bygger-tesla-om-til-udrykningskoeretoej/7473837
Skrevet af Ritzau.
Tirsdag d. 15 jan. 2019 - kl 08:48.
Kort referat
Falck tester et udrykningskøretøj på el, og på sigt er planen at almindelige ambulancer skal køre strøm, de vil meget gerne have at flere udrykningskøretøj skal være på el de næste ti år, og de er i gang med at lave flere test udrykningskøretøjer for at se hvad de kan gøre bedre med så el’en holder længere tid. Og udstyret skal ikke bruge bilens batteri.
Emmer – El køretøj, god energi, udrykningskøretøj.
Udtaler sig og hvem er de? – Det gør Falck.
Hvordan er artiklen opbygget
Overskrift – Falck bygger Tesla om til udrykningskøretøj
Manchet - Falck tester et udrykningskøretøj på el, og på sigt er planen at almindelige ambulancer skal køre strøm.
Brødtekst- hele den gode brød tekst
Faktaboks – der er ikke nogen faktaboks i artiklen, men en faktaboks er der for at se nogen forskellige viden om den artikel der nu er en faktaboks på. Men på en måde er der en faktaboks fordi de siger i artiklen at der er 5.000 Falck biler på verdens plan.
Virkemidler – Grunden til den fanger mig er at jeg synes det virker meget spænede hvis det kan lade sig gøre, at der kommer til at køre biler på el, det er også godt for miljøet, så der ikke kommer så meget Co2, så vi får en renere luft i vores lille land Danmark.
Det er gratis at oprette en konto