I gamle dage sammenlignede man fastelavn med en højtid i løbet af året. Da jeg var lille, brugte mig og mine forældre mange kræfter på at udtænke kostumer. Vi syntes det var sjovt at finde på nogle lidt anderledes kostumer.
Jeg har haft meget meninger om, hvad jeg synes var interessant. Og det var sjældent bare Batman eller Barbie det blev til.
Mig og mine forældre har altid været glade for selv at lave kostumerne.
Jeg kan huske at jeg selv synes, det er virkelig dejligt at hygge med den slags. Jeg husker et par kostumer som, tandpastatube, cowboy, dinosaurus, og meget, meget andet. Vi legede med limpistoler, masser af perler, stof, pap, karton og sminke. Det er altid en travl og lidt stresset proces. Men også virkelig sjov og hyggelig.
Fastelavn er jo en gammel skik. Men jeg syntes alligevel at vi har gjort den sjov for børn, selvom det er
ældgammelt, har vi formodet at gøre den mere moderne, men samtidig holde fast i de gamle traditioner.
Fastelavn var i ”gamle dage” en voksenfest. Fastelavn var den sidste fest, inden vi begyndte at faste. En faste, der først sluttede 40 dage efter, til påske. Det var så også en fest, hvor de voksne godt kunne slå sig ud. Den gamle danske fastelavn var meget anderledes end i dag. Man klædte sig ud, skræmte hinanden, festede, drak.
Det er gratis at oprette en konto