Side 1 af 3

Essay, at kæmpe for noget

Essay, at kæmpe for noget er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 3 sider (931 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 11. juni 2019.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 12
  • 3 sider PDF
  • 4 downloads

Skribentens beskrivelse af Essay, at kæmpe for noget

At kæmpe for et sammenhold Hvor væsentlig er det at have noget at kæmpe for? Skal man have noget at kæmpe for? Bidrager en mærkesag bare det mindste til selvrealisering, eller er det blot endnu en måde, hvorpå mennesket søger samvær og relationer med gensidighed? Personligt mener jeg at have ”noget at kæmpe for” er et lettere vidt begreb, på den måde synes jeg at det kræver det en fuld anskuelse af emnet, eller at have det indskrænket, begrænset og forgrovet.

Uddrag fra opgaven

4. Noget at kæmpe for At kæmpe for et sammenhold Hvor væsentlig er det at have noget at kæmpe for? Skal man have noget at kæmpe for? Bidrager en mærkesag bare det mindste til selvrealisering, eller er det blot endnu en måde, hvorpå mennesket søger samvær og relationer med gensidighed? Personligt mener jeg at have ”noget at kæmpe for” er et lettere vidt begreb, på den måde synes jeg at det kræver det en fuld anskuelse af emnet, eller at have det indskrænket, begrænset og forgrovet. Formår man at nå frem til det substantielle i: ”Noget at kæmpe for”, mener

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver