1 / 2 sider - klik for at bladre

Daniel Rye: Gidsel hos Islamisk Stat i Syrien

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Daniel Rye: Gidsel hos Islamisk Stat i Syrien er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (393 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 3. december 2019.

Redegørelse for Daniel Ryes oplevelser som gidsel hos Islamisk Stat i Syrien i 398 dage. Opgaven beskriver hans fangenskab, tortur og den hemmelige indsamling for hans frigivelse. Desuden behandles Daniel Ryes bearbejdning af de traumatiske oplevelser gennem åbenhed og foredrag.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for Daniel Ryes gidseltagning og bearbejdning af traumer. Teksten er velstruktureret og informativ.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • bearbejdning
  • daniel rye
  • foredrag
  • freelance fotograf
  • gidseltagning
  • islamisk stat
  • syrien
  • traume

Kidnappet i 398 dage som gidsel hos Islamisk Stat - Daniel Rye

Journalist Christian Largo

Daniel Rye fra Give var 24 år, da han i 2013 blev kidnappet af IS i Syrien.

(Foto: Ukendt)

For seks år siden blev den danske ‘freelance’ fotograf Daniel Rye kidnappet og taget som gidsel af Islamisk Stat i Syrien. I 398 dage sad dengang den 24 årige dansker fanget, og blev hen ad vejen udsat for fysisk og psykisk vold.

I dag arbejder Daniel Rye stadig som ‘freelance’ fotograf, og så giver han også foredrag i hele landet, hvor han fortæller om hans 398 dage i Islamisk Stat.

Måden Daniel Rye bearbejder sine traumatiske oplevelser på, er med åbenhed og ærlighed fortæller han i sit interview.

Jeg mener ikke at man skal videre og væk fra sine traumatiske oplevelser, som mine, jeg mener at man skal leve med det og få skabt et åbent budskab omkring det. Det er jo blevet en del af mit liv. At gå og fortælle foredrag med min historie har ihvertfald gjort det mere befriende for mig også det med at jeg konstant har haft folk omkring mig, som jeg har kunnet bruge til at bearbejde mine oplevelser med. Det med at altid at kunne snakke med at være befriende for mig, for man kommer på en måde væk fra “oplevelsen”, også imens jeg blev holdt som gidsel og efterfølgende. Fortæller Daniel Rye

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver