Sproget: Sproget i bogen er meget mordernet. Der bliver brugt meget grimt sprog. Der bliver brugt mange bandeord. Men ellers syntes jeg at sproget er meget nemt at forstå fordi jeg selv bruger det modernet sprog som i bogen.
Handling: Bogen handler om en dreng og en pige som er bedste venner. De hedder Siv og Lucas. De er anderledes de er begge to homoseksuelle. Lucas han blev mobbet i hans folkeskole med sin seksualitet. Siv har aldrig kendt sin far og det har hendes mor heller ikke. Siv og Lucas har tit undret sig over hvem det er.
Tema: Seksualitet, Kærlighed,
Diskutionklubben:
Siv og Lukas er homoseksuelle. De er bedste venner, da de altid har vidst, de er anderledes. Lukas blev mobbet med sin seksualitet i folkeskolen. Siv er enebarn og har aldrig haft kendskab til sin far, og hendes mor ved heller ikke, hvem det er. Hun og Lukas har mange gange undret sig over, hvem det kan være og om han har andre børn end Siv.
Da de skal begynde i gymnasiet, aftaler de et proforma forhold, hvor de lader som om de er kærester, så ingen vil opdage, de er homoseksuelle. Siv bliver forelsket i Emma Langelemma, som før var en af dem, der mobbede Lukas. Lukas bliver forelsket i Nikolai, men Nikolai og Emma bliver kærester. Emma og Siv er blevet gode venner, og Siv er for første gang med i noget socialt.Der bliver startet en diskussionsklub, som alle 4 er med i. Nikolai og Siv er på hold sammen. Siv finder ud af, at Nikolai kan lide hende. Det skaber en masse drama mellem Emma og Siv. Som om Siv ikke har nok at se til, da Lukas også er dukket op i en afslørende situation på youtube.
Det er gratis at oprette en konto